Ośrodek 

Psychoterapii i Rozwoju Psychologicznego

w Starogardzie Gdańskim

ul. Tadeusza Kościuszki 112/114, 83-200 Starogard

Gdański

Opracowanie: mgr Jacek Ozimek

___________________

DEPRESJA MISTRZYNIĄ KAMUFLAŻU…

Depresja jest przypadłością przyjmująca różnorodne maski, potrafi również znakomicie się ukrywać. Często osoby doświadczające problemów depresyjnych w swoich środowiskach są postrzegane jako zadowolone z życia, są aktywne zawodowo… A jednak cierpią w samotności. Często działa tu przekonanie społeczne, że depresja jest wstydliwym problemem. Uważa się, że doświadczanie zaburzeń depresyjnych jest objawem słabości, nieumiejętności radzenia sobie  w życiu. To również błąd! Depresja z pewnością nie jest czymś wymyślonym! 

 

 

 

 

 

 

 

Nie jest też objawem nieporadności życiowej! Wizyta w gabinecie psychologa pozwala na zrozumienie, że doświadczanie smutku, niezadowolenia z siebie, niska samoocena są wynikiem procesu chorobowego o bardzo konkretnej etiologii.

PORADNIA

Wydanie on-line                 NR 1/2020               LISTOPAD 2020

Depresja. Jak ją dostrzec?

Maski depresji…

Czy depresję można leczyć?

Jak rozpoznać depresję?

Tytuł wydaje się nieco prowokujący…   Sporo kampanii wskazuje ,ż depresja stanowi istotny problem nie tylko zdrowotny człowieka, ale jest także ważnym problemem społecznym. W zbiorach bibliotecznych na świecie znaleźć można około 20 tysięcy prac bezpośrednio zajmujących się depresją. Jak więc widać – jest to problem istotny.

Czym zatem jest depresja? Przyjęło się uważać, że jest to stan emocjonalny charakteryzujący się odczuwaniem smutku, przygnębienia, zniechęcenia, apatii i pesymizmu. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych przyjęto następujące objawy mogące wskazywać na zaburzenie depresyjne: obniżony nastrój, utrata zainteresowań, brak zdolności odczuwania przyjemności, zmniejszenie energii życiowej, zmniejszenie aktywności, osłabienie koncentracji i uwagi, niską samoocenę, poczucie winy, pesymistyczne postrzeganie przyszłości, a często również myśli samobójcze.

Ważnym wyróżnikiem diagnostycznym jest utrzymywanie się objawów przez minimum dwa tygodnie.

Częstą dolegliwością towarzyszącą długotrwałemu procesowi depresyjnemu są zaburzenia psychosomatyczne. Należy przyjąć ,że depresja może przyjmować różne formy, może mieć różny stopień nasilenia, a każdy człowiek może ją odczuwać nieco inaczej. Stąd konieczność dokładnej diagnostyki i wdrożenie właściwego leczenia.

Depresję diagnozuje się po stwierdzeniu występowania określonych objawów. Bywają jednak przypadki, kiedy klasyczne objawy depresji nie występują. Mówimy wtedy o tzw. maskach depresji. Specjaliści wyróżnili pięć rodzajów „masek depresji”.

Pierwsza z nich to doświadczenia bólowe., gdzie objawem  jest ból różnego pochodzenia. Najczęściej jest to silny ból głowy. Problem dotkliwego bólu może dotyczyć też mięśni (pleców, karku, barków, ramion), narządów płciowych, konkretnych nerwów (np. kulszowego), a nawet serca – wówczas łatwo pomylić depresję z chorobą wieńcową lub zawałem.

Druga z masek depresji to problemy wegetatywne i psychosomatyczne. Dotyczą różnorodnych sygnałów ze strony ciała takich jak: swędzenie skóry, zespół niespokojnych nóg, problemy z trawieniem (nudności, zaparcia, kolki), kołatanie serca, skoki ciśnienia. Mogą też objawiać się pod postacią zmian w naturalnych cyklach funkcjonowania organizmu, np. zaburzeniach cyklu miesiączkowego u kobiet, zaburzeniach popędu płciowego. Możliwe są również zawroty głowy, problemy z pamięcią, koncentracją, przyswajaniem informacji.

Kolejna maska może demonstrować się poprzez objawy charakterystyczne dla, np. zaburzeń lękowych (lęk przewlekły lub ataki paniki), fobie i natręctwa (zwłaszcza agorafobia, jadłowstręt).

Maski behawioralne –wiążą się ze zmianą zachowania lub przyzwyczajeń, poprzez które osoba chora chce zagłuszyć depresyjne stany umysłu. Dotyczy to zarówno uzależnienia od alkoholu, leków czy narkotyków, jak i codziennych rytuałów odwracających uwagę od choroby.

I ostatnia z masek depresji - zaburzenia rytmów okołodobowych, które dotyczą problemów z regularnym funkcjonowaniem organizmu w dzień i w nocy. Mogą objawiać się pod postacią trudności z zasypianiem, bezsenności w nocy lub nadmiernej senności w dzień.

Jak widać depresja może przyjmować różnorodne formy. Stąd też konieczne jest podjęcie właściwej terapii. Trzeba więc pamiętać, że depresja jest chorobą całego organizmu. Może się przydarzyć każdemu.

Nie tylko można, ale trzeba. Ważne jest, by nie unikać kontakty z psychologiem lub psychiatrą. W społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że wizyta w gabinecie psychologa czy psychiatry jest czymś wstydliwym.  Panuje również błędne przekonanie, że dolegliwości  emocjonalne nie są niczym ważnym. Często słyszymy stwierdzenia – „ Takie jest życie”. Taka postawa prowadzić może bo bardzo poważnych problemów. Zasada jest prosta – im szybciej rozpocznie się leczenie, tym łatwiej dojdzie do poprawy zdrowia. Trzeba pamiętać, że depresja jest chorobą dająca określone objawy, powodującą określone ograniczenia w codziennym życiu.

Pierwszym działaniem powinna być konsultacja psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Na tej podstawie wdrożone zostanie właściwe leczenie. Czasami będzie to psychoterapia, a czasami farmakoterapia. Jest faktem, że najlepsze efekty uzyskuje się łącząc obie te metody. Czy trzeba bać się psychoterapii i farmakoterapii? Z pewnością strach nie jest tu dobrą postawą. Badania pokazują, że psychoterapia i farmakoterapią w leczeniu zaburzeń depresyjnych przynoszą oczekiwane efekty – poprawę samopoczucia, a co z tym związane również poprawę dotychczasowego funkcjonowania.

e-konto Klienta

Media Społecznościowe:

Kontakt z nami:

 +48 792 590 726

sekretariat@provobis.com.pl

 Tadeusza Kościuszki 112/114

83-200 Starogard Gdański

 

Konsultacje/Diagnozy/Terapie psychologiczne, pedagogiczne, logopedyczne oraz zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju. Prowadzimy również Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Zaburzeń Rozwojowych, Centrum Integracji Sensorycznej oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Poradnia prowadzi:

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna PRO VOBIS w Starogardzie Gdańskim jest niepubliczną placówką oświatową.